Kontinuiranom suradnjom i jačanjem kapaciteta lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva (OCD), uz obavezno uključivanje građana/ki u procese donošenja odluka, Bosna i Hercegovina može stabilno napredovati na putu prema EU, poručeno je sa svečane konferencije „Lokalne vlasti i građani zajedno do boljih zajednica“, održane u Sarajevu.
Konferencija je organizirana u okviru trogodišnjeg projekta „Jačanje lokalnog učešća i suradnje kroz partnerstvo javnih vlasti i organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini - LINK za saradnju/suradnju“, koji financira Europska unija, podržavši bespovratnim sredstvima realizaciju 22 projekta organizacija civilnog društva. Kroz projektne aktivnosti osnaženi su kapaciteti ukupno 12 lokalnih samouprava i 40 organizacija civilnog društva s područja BiH, te je građanima/kama 12 lokalnih zajednica pružena mogućnost za brže i lakše iskazivanje mišljenja i sukreiranja odluka u suradnji s vlastima.
Konferencija je okupila preko 80 sudionika, predstavnika lokalnih vlasti i organizacija civilnog društva iz 22 lokalne zajednice BiH, te predstavnike donatora, relevantnih državnih institucija, nevladinih organizacija i međunarodne zajednice, s ciljem ukazivanja na važnost izgradnje i jačanja kapaciteta lokalnih vlasti i OCD-a kao glavnih partnera u izgradnji participativnih demokratskih procesa.
Na konferenciju je Gradu Mostaru uručen certifikat za aktivno sudjelovanje u procesu samoprocjene temeljene na 12 principa dobrog demokratskog upravljanja „Europske oznake izvrsnosti u upravljanju – EloGE“ Vijeća Europe. Grad Mostar je pokazao odgovornost i spremnost za procjenu kapaciteta svoje administracije, te otvorenost za usvajanje novih znanja i kompetencija sa ciljem pružanja boljih usluga građanima.
Središnji događaj konfencije bila je dodjela Europske oznake izvrsnosti u upravljanju (ELoGE) Vijeća Europe jedinicama lokalne samouprave, koje su uspješno završile ELoGE program, temeljen na samoprocjeni lokalnih samouprava u odnosu na 12 principa dobrog demokratskog upravljanja. Od ukupno 12 lokalnih samouprava koje su sudjelovale u ELoGE procesu, ovu prestižnu oznaku, ponijele su Općina Jablanica, Grad Prijedor i Općina Žepče.
Koordinatorica projekta, direktorica Agencije lokalne demokracije Mostar, Dženana Dedić, naglasila je ovom prilikom važnost dobre uprave i efektivnog građanskog učešća na lokalnoj razini kao stupove demokracije koji podstiču inovativna rješenja i povjerenje u lokalnu upravu, što vodi ka stvaranju otpornih, inkluzivnih i održivih zajednica.
Na konferenciji je predstavljen i alat e-participacije građana/ki koji se provodi putem 12 pametnih klupa nabavljenih i instaliranih iz budžeta projekta. Tako će po prvi put u BiH pametne klupe poslužit kao sredstvo komunikacije između građana/ki i lokalnih vlasti. Uz pomoć inovativne tehnologije integrirane u klupe, građani/ke Berkovića, Jablanice, Kostajnice, Maglaja, Mostara, Nevesinja, Novog Grada, Prijedora, Ravnog, Trebinja, Zavidovića i Žepča od sada će imati priliku sudjelovati u kreiranju odluka vezanih za njihove lokalne zajednice putem novih tehnologija.