Grad Mostar je pristupio programu 'Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini' – faza 2, a tim povodom danas je u Gradskoj vijećnici održan prvi sastanak na kojemu su UN agencije koje sudjeluju u realizaciji Zajedničkog Programa (UNDP – Razvojni program Ujedinjenih nacija, UNICEF - Fond Ujedinjenih nacija za djecu, FAO - Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu i UNESCO - Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, znanost i kulturu) prezentirali planirane aktivnosti u okviru Zajedničkog Programa, pojasnile očekivanja i ponudile odgovore na postavljena pitanja, te su dogovoreni idući koraci u realizaciji Programa.
Današnjem sastanku prisustvovao je i gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić koji je naglasio kako će dati potporu realizaciji ovog programa te da u konačnici očekuje i konkretne koristi za Grad Mostar.
Grad Mostar je prepoznao važnost sudjelovanja u programu s obzirom da se negativne posljedice katastrofa održavaju na društvo u cjelini, dodao je on.
Koordinator programa u ime Grada Mostara je Slaviša Kovačević, načelnik Odjela za organizaciju, pravne poslove, opću upravu, civilnu zaštitu i vatrogastvo, a članovi lokalne DRR platforme su Sanida Čolaković (obrazovanje), Andrea Šunjić Bernadić (kultura), Aldin Zuhrić (nekretnine), Krešimir Marinčić (poljoprivreda), Daria Raguž Miloš (socijalni rad i zdravstvo), te Arnel Voljevica, šef Civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara.
Upravni Odbor Zajedničkog Programa prihvatio je prijedlog da Grad Mostar bude među odabranim lokalnim zajednicama iz FBiH sa kojima predmetni Zajednički Program namjerava surađivati i u narednom periodu. Zajednički Program „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini“ – faza 2 je nastavak programa započetog 2019, a koji je uspješno završen 2023 godine. Ukupna vrijednost II faze programa iznosi 4 milijuna USD koje financira Vlada Švicarske, Ujedinjene Nacije i vlasti u Bosni i Hercegovini, a provode UN agencije: UNDP, UNICEF, FAO i UNESCO. Program će se implementirati u periodu 2023.-2027.
Cilj zajedničkog programa je rješavanje ključnih prioriteta u oblasti smanjenja rizika od katastrofa na svim razinama vlasti u BiH i sa akterima iz sektora koji su direktno uključeni u Program: zaštita i spašavanje, obrazovanje, socijalna i dječja zaštita, poljoprivreda, kulturno-povijesno nasljeđe i urbano planiranje. Program poseban naglasak stavlja na unapređenje lokalnih mehanizama koordinacije u oblasti smanjenja rizika od katastrofa, kao i na afirmaciju procesa strateškog planiranja sa akcentom na najugroženije kategorije stanovništva.
Fokus Zajedničkog Programa na lokalnoj razini bit će na jačanju DRR kapaciteta za smanjenje rizika od katastrofa u okviru 10 jedinica lokalne samouprave u BiH u periodu trajanja Zajedničkog Programa (2023-2027). Prijedlog za odabir partnerskih lokalnih zajednica izvršen je na temelju procjene rizika, ranjivosti i izloženosti katastrofama po stambeni sektor.