Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe je 23.2.2022. godine organizirao online konferenciju povodom pokretanja novog projekta „Inoviranje demokratskog sudjelovanja na lokalnoj razini u Bosni i Hercegovini“.
Ovaj projekat će promovirati nove demokratske pristupe, otvorenost vlasti, javnu etiku, transparentnost i inkluzivan pristup u donošenju lokalnih politika u zemlji.
Projekat se nadovezuje na prethodni projekt Kongresa koji je bio fokusiran na podršku obnovi demokratije u Gradu Mostaru kroz organizaciju Skupštine građana, prvu ove vrste na prostoru jugoistočne Europe. Projektom će se podstaći i ostale lokalne zajednice širom zemlje da realiziraju deliberativnu demokratiju na lokalnom nivou. U saradnji sa savezima općina i gradova Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, Kongres pružit podršku lokalnim zajednicama kroz aktivnosti jačanja kapaciteta lokalnih vlasti.
Andreas Kiefer, glavni tajnik Kongresa, izrazio je zadovoljstvo što će Kongres nastaviti podržavati napore Grada Mostara, kao i još jednu lokalnu vlast u Bosni i Hercegovini koja je zainteresirana za jačanje demokratskih procesa putem inovativnog modela deliberacije građana. Kongres će pružiti podršku putem ekspertize i peer-to-peer razmjene sa drugim evropskim zemljama i regionima, poput Sjeverne Irske u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje su se realizirali slični procesi. Kiefer je također naveo da se Kongres raduje zajedničkom radu sa Savezima općina i gradova te zajedničkom promicanju nove kulture upravljanja lokalnim zajednicama koja će približiti vlast građanima.
Bojana Urumova, šefica Ureda Vijeća Europe u Sarajevu, informirala je prisutne o usvajanju novog Akcionog plana Vijeća Evrope za Bosnu i Hercegovinu u 12. mjesecu 2021. godine, te naglasila da Vijeće Europe ostaje posvećeno u pružanju podrške partnerima u Bosni i Hercegovini u cilju postizanja pozitivnog i svrsishodnog poboljšanja u oblastima ljudskih prava, vladavine prava, te demokracije. Urumova je takođe podsjetila da u 2022. godini, Bosna i Hercegovina obilježava 20 godina od članstva u Vijeću Europe te se referirala na postignute rezultate kao i na obaveze koje predstoje.
Konferenciji je prisustvovalo 110 sudionika (načelnici, predstavnici skupćina i lokalnih samouprava, međunarodni predstavnici, predstavnici organizacija civilnog društva, studenti) koji su razmijenili informacije o ključnim principima otvorene, inkluzivne i transparentne lokalne uprave. Također, fokus je bio i na konkretnim modelima za poticanje demokratskih inovacija kroz proces deliberacije i na poboljšanje kvaliteta lokalne uprave jačanjem kapaciteta lokalnih vlasti.
U ime Grada Mostara u radu konferencije sudjelovale su Radmila Komadina, glavna savjetnica Grada Mostara i Sanela Demirović, stručna savjetnica za međunarodnu suradnju u Tajništvu Gradonačelnika Grada Mostara.