GRADSKI ODJELI
Nije postignut sporazum o izmjenama Statuta Grada Mostara
24.02.2023
11:03

Gradsko vijeće Mostara nije na svojoj sjednici u četvrtak postiglo dogovor o izmjenama Statuta Grada Mostara.

Gradsko vijeće trebalo je prvo usvojiti Statut koji je 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown, a zatim i izmjene Statuta sukladno „Mostarskom sporazumu”, koji su 2020. godine potpisali predsjednici SDA i HDZ-a BiH.

Međutim, u pripremi današnje sjednice Povjerenstvo za Statut, pravne akte i nadzor zakonitosti Gradskog vijeća nije postiglo dogovor o jedinstvenom prijedlogu izmjena Statuta, pa su se pred vijećnicima našla četiri različita prijedloga: prijedlog SDA, prijedlog SDP-a BiH i dvije varijante prijedloga HDZ-a BiH.

Vijećnici SDA su tijekom rasprave inzistirali da se izmjene Statuta usvoje u onom obliku kako je definirano „Mostarskim sporazumom”, dok su ostali vijećnici tražili da se o prijedlozima izmjena Statuta raspravlja u formi nacrta kako bi se dobio jedinstven dokument koji bi imao potporu većine gradskih vijećnika.

Nakon višesatne rasprave predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić stavio je na glasanje sve prijedloge, ali ni jedan nije dobio potrebnu većinu.

"Imajući na umu ozbiljnost pripreme i vremena koje je proteklo, od 2010. godine do danas, koliko se radilo na Statutu uz pomoć predstavnika međunarodne zajednice, koji su bili supotpisnici ili svjedoci sporazuma koji je potpisan između HDZ-a BiH i SDA 2020. godine. Nadam se da ćemo ispoštovati njihovu pomoć, ali i pomoć predsjednika stranaka, Čovića i Izetbegovića, kao i moje malenkosti i predsjednika Gradskog odbora HDZ-a Slavena Zeljke i to je ono za što ću se zalagati do kraja", kazao je u izjavi za novinare u jednoj od pauza zasjedanja predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić.

Dodao je kako se ne usvajanjem izmjena Statuta „šalje ružna poruka prema međunarodnoj zajednici i prema građanima”.

Želja gradonačelnika Mostara Marija Kordića je, kako je rekao, da se donese Statut koji neće biti potrebno mijenjati dugo godina.

"Moj osobni prijedlog, želja, iako nisam direktni sudionik rasprave, niti glasam za Statut, je da upravo na fonu današnje diskusije, kroz koju smo vidjeli da su moguće i potrebne izvjesne korekcije prijedloga statuta iz „Mostarskog sporazuma“, na fonu dvije godine uspješnog rada u Gradskom vijeću Mostara, te na fonu povjerenja koje smo stekli jedno prema drugima, a za dobrobit ovog grada već na sljedećoj sjednici napravimo izvjesne amandmane, usuglasimo pristojan, dobar, možda najbolji statut i konačno, po prvi put u Mostaru donesemo statut kojega neće biti potrebno dugo godina mijenjati", kazao je Kordić.

Dodao je kako je Statut Grada jednim dijelom politički dokument.

"Iako je statut nekog grada nesporno politički dokument jednim dijelom, prvenstveno bi trebao biti akt kojim se definira upravljanje gradom. Kada je potpisan "Mostarski sporazum" 2000. godine, ovaj dokument koji danas imamo bio je dio tog sporazuma i donesen je u atmosferi gdje je trebalo donijeti dva izborna zakona i u takvoj atmosferi su akteri tadašnje priče imali potrebu osigurat se da, ako bude izbor gradonačelnika ovakav ili onakav, kroz izmjene Statuta Grada Mostara postoje nekakvi mehanizmi. Mislim da je to u tom trenutku bilo loše",  kazao je Kordić.

Grad Mostar
Hrvatskih branitelja br.2 
88000 Mostar
Copyright 2022. © Grad Mostar - Sva prava pridržana.
Powered by ITO.
menuchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram