Gradsko vijeće Mostar u četvrtak je usvojilo Proračun za 2025. godinu. Prihodi su planirani u iznosu većem od 140 milijuna KM, a rashodi veći od 114 milijuna KM. Također, vijećnici su usvojili i Odluku o visini cijene i načinu naplate javne usluge prikupljanja, tretiranja i zbrinjavanja komunalnog otpada, čime je došlo do povećanja ove usluge za stanovnike najvećeg hercegovačkog grada.
Predsjednik Gradskog vijeća Mostar Đani Rahimić medijima je ukratko obrazložio dio vezan za usvajanje Proračuna.
- Bio je to izazovan zadatak s obzirom na smanjenje prihoda Grada Mostara, kao posljedica sudskih presuda. Proračun smo uspjeli dovesti do toga da on bude prihvatljiv svima i on je skoro jednoglasno usvojen – izjavio je Rahimić.
Planirani prihodi Proračuna Grada Mostara za 2025. godinu iznose 140.566.255 KM i to: 70.357.800 KM općeg fonda, posebnog fonda 60.572.362. KM i tekućih i kapitalnih grantova 9.636.093 KM. Prenesena neutrošena sredstva iz 2024 godine utvrđena su u iznosu od 32.441.683 KM.
Prijedlogom Proračuna Grada Mostara za 2025. godinu ukupni planirani rashodi i izdaci su u iznosu od 114.074.297 KM, i to općeg fonda 73.3340.092 KM sredstva posebne namjene 32.422.669 KM i tekući i kapitalni grantova u iznosu od 8.511.536 KM.
Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić kazao je kako županijski prostorni plan ima 18 opaski i kako je Prostorni plan Grada Mostara „apsolutno uredan“.
- Nama je obveza, kada donesemo prostorni plan, tražiti suglasnost Županije. To smo uradili i dobili 2012. godine. Prostorni plan je apsolutno uredan dokument sa svime što treba imati. Pokretanje tužbi od strane državnog pravobranitelja nakon donošenja odluke Visokog predstavnika oko zabrane raspolaganje i prometovanja državnom imovinom je jedan od najvećih problema ova države. U više navrata smo ga upozoravali na štetnost donošenja takve odluke koja je jako oštetila investicije u FBiH – smatra Kordić.
Mostarski gradonačelnik je potvrdio kako je ta odluka imala direktne implikacije na Proračun koji „bi vjerojatno iznosio 200 milijuna KM.“
- Zbog te odluke imamo smanjen ili zaustavljen broj investicija i to se vidi u prihodima. Konačno rješenje je Zakon o državnoj imovini i on je jako bitan za lokalne zajednice – izjavio je Kordić.
- Nemamo drugu mogućnost nego jasno reći da nitko ne stoji iza nereda, nitko to ne podržava. U dogovoru sa županijskim Ministarstvom unutarnjih poslova stavljena su značajna sredstva kako bi Grad, ono gdje možemo, poboljšao sigurnost. Konkretno, tu se radi o videonadzoru, nabavci dronova i slično. Zajednička obaveza svih nas je sigurnost u Gradu Mostaru. Treba nam u rješenju problema tu pomoći i sudstvo. Ja i dalje tvrdim da je Mostar jedan od najsigurnijih gradova u čitavoj regiji – zaključio je Kordić.